• Eğitimliyiz, etik pazarlama anlayışını savunuyoruz.
  • »Yasalara uygun ve etik davranmayı taahhüt ediyoruz.
  • »Mesleğimizin onurunu korumak ve savunmak için temel haklar arıyoruz.

Prof.Dr.Mehmet OLUÇ’u saygıyla anıyoruz.

Türkiye’de işletme ve pazarlama eğitminin babası olarak özel bir akademik yere ve saygınlığa sahip olan Prof.Dr.Mehmet Oluç’u vefatının ikinci yılında (8 Aralık) saygı ve rahmetle anıyoruz.

Prof.Dr. Mehmet Oluç 1919 yılında İstanköy(Kos) adasında doğmuştur. 1938′de İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. 1942′de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden birincilikle diploma almıştır. İktisat Fakültesi’ne 1943′te asistan olmuştur. 1945′te ‘Trakya Ziraat Ekonomisi’ adlı tezi ile doktor unvanını kazanmıştır.1946 sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiş ‘Türkiye’nın Dış Ticareti’ adlı tezi ile master derecesini almış ve Chicago Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başlamış; tez hazırlıkları ile uğraşırken Alman hocaların savaş sonrası Almanya’ya dönmeleri sonucu ihtiyaç dolayısı ile İstanbul’a çağrılmış; 1950′de doçent olmuştur. Ancak İşletme Kürsüsü’ndeki boşluğu gidermek için 1953′te işletme eğitimi görmek üzere tekrar Amerika’ya gönderilmiştir. Önce Philadelphia’da Wharton Business School’da sonra da Harvard Business School’da çalışmış, 1955 yılında Türkiye’ye dönerek İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Kürsüsü’ne tayin edilmiş, 1959′da profesör olmuş; 1960-1964 yıllarında İktisat Fakültesi Dekanlığı, 1968-1972 yılları arasında İşletme Fakültesi Kurucu Dekanlığı yapmış; ayrıca Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde 12 yıl haftada bir gün derslere gitmiş, 15 günde bir Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde ders vermiştir.

Eserleri, Trakya Ziraat Ekonomisi, Pazarlama Prensipleri ve Türkiye’de Tatbikatı, İşletme Organizasyonu ve Sevki İdaresi’dir. Daha sonra bunların Öztürkçe yenilenmiş ve genişletilmiş baskıları çok sayıda yayımlanmış makaleleri vardır. 1986′da emekliye ayrılmış, Pazarlama Dünyası dergisini 10 yıl çıkarmış şimdi de aynı derginin editörlüğünü yapmaktadır.

1957 yılında yazdığı “Pazarlama Prensipleri ve Türkiye’de Tatbikatı” isimli kitapla işletme ve pazarlama eğitiminin temellerini atan, “pazarlama” ve “tutundurma” terimlerinin Dilimize kazandırılmasını sağlayan ve bu alanda çok sayıda öğretim üyesinin yetişmesinde emeği geçen Prof.Dr.Mehmet OLUÇ, aynı zamanda bilge, babacan ve aydın kişiliğiyle örnek ve yol gösterici olmuştur.

Pazarlama Dünyasında yayınlanan yazılarından oluşan bir seçki 2006 yılında Beta Yayınları tarafından 840 sayfalaık bir kitap olarak yayınlanmıştır.

2006 yılında, 11.Ulusal Pazarlama Kongresi İzmir’de Mehmet Oluç Onuruna düzenlenerek akademisyenler tarafından kendisine  teşekkür plaketi sunulmuş ve çok duygusal anların yaşandığı tarihi bir toplantı olmuştur.

Tüm pazarlama akdemisyenlerive uygulamacıları kendisine çok şey borçludur, ruhu şad olsun

.20120509092932

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 43
Üste Çık